Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności Gminnej Biblioteki Publicznej w Załuskach

Gminna Biblioteka Publiczna w Załuskach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony Internetowej zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony www.zaluski.bibliotekimazowsza.pl.

Data publikacji strony internetowej: 2023-03-17

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-03-27

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności występujących poniżej.
Treści niedostępne:

  • zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo,
  • część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
  • część opublikowanych infografik nie posiada opisu alternatywnego lub alternatywnej wersji danych,
  • część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego.

 Strona zawiera następujące ułatwienia:

  • kontrast – wersja z czarnym tłem i żółtymi literami, które ułatwiają korzystanie ze strony osobom słabowidzącym,
  • podświetlenie linków,
  • duży tekst (możliwość powiększenia wielkości liter),
  • część z opublikowanych zdjęć posiada opis alternatywny;
  • odstępy między tekstem. 

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

Deklarację sporządzono dnia: 2023-03-27. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny GBP Załuski.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Aleksandra Łuczak

E-mail: gbpzaluski@op.pl

Telefon: 23 661 90 13 wew. 117

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś z ich elementu. Może także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich znajduje się tutaj.

Dostępność architektoniczna

Siedziba Biblioteki: ul. Gminna 17, 09-142 Załuski; tel.: 23 661 90 13  

Dostępność wejścia
Siedziba Biblioteki mieści się w budynku gminy Załuski. Biblioteka ulokowana jest na kondygnacji 0 (wysoki parter). Wejście nie jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki znajduje się ogólnodostępny parking z wyznaczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Dostosowania
W odnajdywaniu informacji oraz dostarczeniu potrzebnych zbiorów pomocą służą pracownicy Biblioteki.

Informacje o miejscach parkingowych

Bezpośrednio przy budynku biblioteki znajduje się parking, na którym znajdują się wyznaczone z miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dodatkowo istnieje możliwość bezpośredniego dojazdy pod drzwi wejściowe biblioteki.

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego

W bibliotece nie ma możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego.